TOPlist
Meteostanice
V polovině roku 2006 jsem provedl výměnu původní stanice WS2300 za dokonalejší, spolehlivější a přesnější model od americké firmy Davis instruments.Stará stanice stále běží a slouží jako zdroj měření přízemní teploty a zároveň jako záloha v případě poruchy či jiných technologických přestávek.
Tato meteorologická stanice se řadí mezi špičku mnoha celosvětových výrobců zařízení tohoto druhu a jejími uživateli jsou především univerzity, školy,veřejné instituce,farmáři,ale také početná komunita amatérských meteorologů,zejména v USA ,Austrálii ale i v západní Evropě. V poslední době se i tato poněkud dražší meteostanice rozšiřuje v naší vlasti. Několik let ji provozuje Planetárium v pražské Stromovce http://www.planetarium.cz/meteo/PL_meteo.htm
či agronomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a postupně přibývá i mnoho meteoamatérů.
Stanice je na první pohled mnohem robustnější a dává tušit, že se řadí o několik tříd výše než WS2300.Přestože v principu měří stejné veličiny, liší se především v kvalitě použitých senzorů, způsobu jejich umístění, přesnosti a rozsahu měření, pružnosti, kratšími intervaly přenosu dat od senzorů do konzole, použitím třímiskového Robinsonova kříže pro měření rychlosti větru, citlivějším srážkoměrem, který umí zaregistrovat už 0.2mm srážek a navíc dalšími dvěma senzory pro měření solárního a UV záření .
Tato stanice je spojená se senzory pouze pomocí kabelů, což mírně omezuje jejich optimální rozmístění, ale existují i modely, s přenosem dat od senzorů bezdrátově rádiovým signálem.
Venkovní ISS(Integrated sensor suite)část tvoří kompaktní celek anemometru(větroměru), srážkoměru, senzoru teploty a vlhkosti, UV a solárního senzoru.Teoreticky lze jednotlivá čidla rozdělit a každé umístit do pro něj optimální polohy, ovšem mimo anemometru je nutné provést dodatečné prodloužení kabelů a svépomocí tato čidla nějakým optimálním způsobem připevnit, což vyžaduje trochu zručnosti. Stanici jsem umístil na kovovou trubku o délce necelé dva metry, kterou jsem zabetonoval do trávníku naší zahrady. Zde je tedy připevněn srážkoměr a vedle něj čidla venkovní teploty a vlhkosti obě umístěná v radiačním štítu FARS(Fan-Aspirated Radiation Shield) s aktivním větrákem napájeným původně solárním článkem.To jsem později změnil na stejnosměrné napájení a tudíž pracuje i v nočních hodinách. Má to příznivý vliv na měření vlhkosti zejména nočních a ranních mlh.
Čidlo UV a solárního záření jsem tedy z důvodu optimalizace umístění oddělil od tělesa srážkoměru a umístil na trubku do výšky zhruba 4 metrů, abych zabránil jeho případnému zastínění nedalekými stromy,zejména ráno a večer, kdy je slunce nízko nad obzorem.
Anemometr, nebo-li čidlo pro měření směru a rychlosti větru jsem umístil na stožár na střeše domu do výšky asi 10metrů.
Na přehledném display vnitřní konzole lze vyčíst spoustu informací. Od grafického znázornění historie každé měřené hodnoty prakticky po čtvrthodině a hodině, až po jednotlivých dnech, měsících a rocích nazpátek, obrázkové symboly aktuální předpovědi a momentálních srážek. Zobrazení velice přesné hodnoty pocitové teploty povrchu lidského těla-tzv.THSW index, výpočty desetiminutových průměrů rychlosti větru, maxima/ minima za zvolená časová období, trend tlaku vzduchu až po slovní předpověď v českém jazyce. Samozřejmostí je i výběr volitelných alarmů a připojení k PC přes paměťový data loger s kapacitou uložených dat,v případě kdy nelze stanici připojit k PC.
Konzole je pomocí tlačítka volitelně podsvícená.
Kombinovaná meteorologická stanice WS2300
spuštěno 24.1.2010
free counters
Přijímací konzole s čidlem tlaku vzduchu a vnitřní teploty
Lokalizace: Počátky - Vysočina Czech Republic EUROPE - 614 metrů n.m. 15°14´19´´E 49°15´35´´N
Venkovní čidla pro snímání hodnot větru,srážek, teploty a vlhkosti
Meteorologická stanice Vantage Pro2 plus - 6162C
Tato profesionální meteorologická stanice je velmi kvalitní meteorologický systém, který je schopný přijímat, zpracovávat a indikovat údaje, které jsou zasílány třemi venkovními senzory buď přes kabelové vedení nebo bezdrátovým 433 MHz radiovým přenosem. Jde o Evropskou variantu stanice vyráběné světoznámou firmou LaCrosse Technology
Charakteristické znaky meteorologické stanice:
- radiově řízený DCF-77 příjem času a datumu
- indikace teploty ve stupních Farenheita (°F) nebo Celsia (°C)
- indikace pokojové a venkovní teploty, jakož i relativní vlhkosti vzduchu
- indikace faktoru ochlazování větrem
- indikace relativního nebo absolutního tlaku vzduchu, uživatelem volitelné v inHg nebo v hPa
- indikace nebo předpověď počasí meteorologickými symboly (slunečno, oblačno, deštivo)
- indikace povětrnostní tendence
- indikace směru větru na LCD-větrné růžici - rychlost větru, volitelné uživatelem v mph, km/h, uzlích nebo v Beaufortových stupních
- detailní indikace srážkových údajů
-indikace teploty rosného bodu
- ukládání do paměti minimálních a maximálních hodnot tlaku vzduchu (relativní a absolutní), pokojové a venkovní teploty, pokojové a venkovní vlhkosti vzduchu, teploty vzduchu,ukládání maximálního množství srážek za 1 hodinu, 24 hodin a celkového množství, jakož i rychlosti větru.
- Programovatelný alarm pro určité podmínky vztahujících se na tlak vzduchu (relativní a absolutní), pokojovou a venkovní teplotu, pokojovou a venkovní vlhkost vzduchu, množství srážek (1 h, 24 h, celkem), rychlost větru, směr větru a teplotu vzduchu .
- Včasný alarm pro varování před bouří - LED-osvětlení pozadí 5 - Všechny meteorologické informace přesné na minutu zobrazené na velkém, pro uživatele optimálním, LCD-displeji - COM-port pro propojení k vašemu PC na zobrazení meteorologických údajů. Základní údaje zaznamenané v konzole jsou přesouvané do osobního počítače,kde je nainstalován software,jež dále pracuje s daty.Umožňuje je ukládat do vytvořených souborů a poté sestavovat do přehledných grafů. Tento software je pouze základní a v mém případě není používán. Pro ještě preciznější a podrobnější možnosti zobrazování a zpracování dat používám kompaktibilní software Weather Display.
oficiální stránky města
konzola-základní stanice
 venkovní ISS jednotka
vnitřní konzole