TOPlist
Můj profil

Jmenuji se Jiří Kalina a z útlého dětství si pamatuji na několik tanků" bratrské armády", projíždějících naším malebným městečkem na okraji Českomoravské vrchoviny .

V létě jsem pravidelně od malička velmi rád chodil se svým tatínkem brzy ráno do lesa na houby a učil se vnímat vše, co se odehrává v přírodě. Probouzející les má pokaždé své neopakovatelné kouzlo. Ani doma jsem nebyl nikdy nijak omezován v chovu různých zvířátek. Za ty roky dětství se u nás vystřídalo lecos. Od divokých králíků,přes ježky až k poraněné sově Kalouse ušatého. Když jsem k narozeninám dostal malý dalekohled, chodil jsem ještě více do blízkého lesa pozorovat proměny v krajině provázené střídáním ročních období a v ní žijící tvory. Žádný strom pro mne nebyl překážkou, abych vyšplhal do koruny a zblízka prohlédl hnízdo vypozorovaného opeřence. Příroda a vše co se v ní odehrávalo mi učarovala.
Logickým vyústěním mých zájmů bylo, jít po základní škole na střední, se zaměřením co nejblíže k přírodě. Nakonec jsem ze dvou možností zvolil střední zemědělskou technickou školu v Táboře.Tam jsem se ještě víc přiblížil k pochopení složitostí přírody jako takové. Napomohly tomu předměty botaniky, chemie, nauky o prostředí, praxe na školním statku a časté návštěvy v botanické zahradě přilehlé ke škole.

Po základní vojenské službě jsem několik let pracoval v zemědělství a rozhodl se na trvalo zakotvit ve svém rodném městečku. V té době jsem začal pouze jednoduchou formou zapisovat do kalendáře stručnou charakteristiku počasí každého dne.

Přišel rok 1989 a tanky našich"bratrů" musely navždy odjet a já ještě netušil, co přinesou v mém koníčku následující roky, kdy jsme se otevřeli okolnímu světu. Zakoupil jsem si do té doby neznámou věc- digitální teploměr s vnějším a vnitřním čidlem a funkcí zaznamenání maximální a minimální hodnoty. To už byl pokrok. Nadále pokračovalo ruční zapisování.

Až vroce 2002 nastal zásadnější obrat. Vzhledem k blížícímu se odchodu starší dcery na střední školu, jsme pořídili domů osobní počítač. Do té doby jsem nijak nepociťoval absenci tohoto fenoménu v naší domácnosti a moje naprostá neznalost tomu jen napomáhala. Neměl jsem pocit, že by mi tato "hračka" jakkoliv mohla přinést cokoliv nového."Šlo to celý život bez toho, půjde to i nadále ", říkal jsem si.
Po nesmělém obeznámení se, se zlomkem schopností tohoto pomocníka jsem začal přepisovat do tabulek svoje ručně zaznamenané hodnoty z minulých let.
Velmi důležitým momentem však bylo až propojení PC s internetovou sítí. To se psal podzim roku 2004.

Teprve tímto okamžikem nastala exploze nových vjemů co se děje za hranicemi nejen našeho městečka ale i naší země, našeho kontinentu. Intenzivní tok informací otevřel netušené světy možností. Každý den jsem objevoval nové a nové zajímavosti z komunity podobně „postižených“ fandů sledování počasí z celého světa.

Objevil jsem stránky s nabídkou na první pohled uchvacujícího programu-Weather Display. Ihned jsem si jej nainstaloval na zkušební bezplatnou měsíční lhůtu a v té době se logicky rodila myšlenka zakoupení hardware,(elektronické meteostanice), která by tento program dokázala nasytit svými daty. A nejen to. Důležitá pro mne byla i naděje automatického ukládání naměřených dat a tím úplné odstranění ručního zapisování. Samozřejmě že se projevila zásadní překážka - jazyková bariera, ale i další řada drobných a nikdy nekončících problémů a potíží „růstu“. Zpočátku jsem hledal po České zemi alespoň jediného človíčka s podobným zájmem, ale především se zkušeností s výše uvedeným programem. Bohužel v té době byl u nás boom pořizování si malých meteostanice do domácnosti teprve v plenkách. Musel jsem se tedy v těchto začátcích spoléhat na meteoamatéry ze zahraničí, kteří se neformálně scházeli na několika diskusních forech, z nichž nejzajímavější - anglicky psané diskusní forum bylo věnované právě ovládání tohoto programu a obecně problematiky sledování počasí,používání a obsluhy malých meteostanic a tvorbě webových stránek. Denně jsem se zde potkával s ochotnými lidmi z celého světa, kteří sami hledali pomoc a zároveň svými zkušenostmi pomáhali novým začátečníkům.
Za velkou pomoc jsem vděčný i své dlouholeté kamarádce Aleně Werner z Toronta,která mi pomohla s různými překlady do a z angličtiny a nemohu opomenout ani několik málo krajanů z USA . Poznal jsem i další ochotné a obětavé lidí z jiných koutů světa,kteří znali Českou republiku buď z osobní návštěvy,nebo "jenom" díky světoznámým pojmům jako je plzeňské či budvar.
Většinou moje komunikace probíhala přes sice nedokonalý, ale s trochou schovívavosti šikovný PC překladač. Mnoho odborných anglických výrazů jsem se postupně naučil, ale je to běh na dlouhou trať.
K tomu přibylo učení ovládání PC v nových situacích, alespoň zevrubné pochopení tvorby webových stránek, ovládání programu a v neposlední řadě občasné technické problémy se stanicí jako takovou.
První snahou po "rozhýbání " stanice a pravidelném ukládání naměřených dat do PC byla realizace myšlenky vytvořit alespoň jednoduché webové stránky a umístit je na server a tím se zařadit do početné světové komunity mě podobných nadšenců. S tímto pro mne nelehkým úkolem velmi pomohl kamarád naší dcery Petr Musil z Kamenice nad Lipou.Díky němu se někdy v květnu roku 2005 objevily na internetu stránky v první - anglické verzi.
Během léta rychle vznikla druhá "počeštěná "varianta.
V prosinci 2005 nastaly problémy s poskytovatelem webového prostoru a byl jsem nucen přemístit svoje stránky na placený webhosting a s tím souvisela i registrace vlastní domény. Už několik měsíců před touto změnou se mi v hlavě rodilo stále více nápadů na jiný vzhled a uspořádání stránek s čímž jsem pochopitelně něměl mnoho zkušeností. Přes internet jsem se seznámil s Františkem Peškem z Klášterce nad Ohří, což byl pro budoucnost nových stránek zlomový okamžik. František mi "na dálku" pomáhal a dodnes pomáhá v řešení zpočátku mnoha problémů s provozem, funkčností a stabilitou stávajících stránek, potíží s jejich přesunem na nový server a v neposlední řadě s tvorbou stránek nových.
Nebýt tohoto obětavého kamaráda,mnoho věcí by se vůbec nepodařilo, ale zejména by byla ohrožena každodenní provozuschopnost stránek.
Není to tak, že "vše se jednou nastaví" a pak už to běží automaticky.Téměř nepřetržitě jsem se potýkal s řadou drobných závad a výpadků, které se musely za provozu řešit, aby stránky vypadaly tak jak mají a stále na nich probíhala bezproblémová aktualizace dat.
V průběhu jara roku 2006 vznikla další verze webových stránek, které jsem vytvořil částečně sám a promítl do jejich vzhledu své dřívější nápady, částečně je v mnohém vylepšil František použitím PHP skriptů a také svými představami.
V této základní kostře se zobrazují stránky až do současné doby i když v průběhu dalších let od jara 2006 se na nich průběžně provádějí někdy drobné jindy zásadnější úpravy ve vzhledu, uspořádání a doplnování nových prvků. Celý proces běhu stanice s osobním počítačem a pravidelná aktualizace a odesílání dat na server kde hostuji svůj web, ale i na servery ostatních zájemců o data z mé stanice se tedy za těch několik let poměrně stabilizoval. Vše probíhá relativně hladce a je nutná jen pravidelná kontrola tohoto procesu a samotného počítače a stanice. Přesto je třeba si uvědomit, že jsou to jen stroje, které mají svou životnost, vrtochy a občasné závady.
Proto bych tímto rád požádal všechny pravidelné i náhodné návštěvníky těchto stránek o jistou dávku tolerance nad nesrovnalostmi a chybičkami které se občas vyskytnou. Děkuji za každé upozornění na vyskytnuvší se nesrovnalost, případně návrhy na zlepšení. Není v mých silách denně odhalit a odstranit tyto "vady".I tak myslím že poskytnou každému určitou dávku informací o kraji ve kterém žiji a který mám rád.
A to už se kruh uzavírá, neboť končím tímto vyprávěním o začátku vzniku těchto stránek, kterých jste právě návštěvníky. Děkuji vám za zájem nejen o počasí v naší oblasti, ale i o přírodu a kraj samotný a naše malebné městečko nacházejícího se na počátku nejen potůčků a potoků, ale také nového druhu informací o tom co se odehrává nad našimi hlavami.

spuštěno 24.1.2010
free counters
Lokalizace: Počátky - Vysočina Czech Republic EUROPE - 614 metrů n.m. 15°14´19´´E 49°15´35´´N
oficiální stránky města
moje foto